טיולים ופעילויות

חאן תמרים במרחק פסיעה מנחל עשוש ונחל צופר בהם עוברים נתיבי שביל ישראל למיטיבי לכת ולרוכבי אופניים. מנחל עשוש ניתן לצאת לטיולים רכובים באופנועים ורכבי שטח לציר המעיינות או לנחל פארן, קניון ורדית ולהגיע עד כביש 40. במרחק של כ-8 ק"מ מדרום  נמצא קניון ברק. במרחק של כ12 ק"מ מצפון ניתן להגיע לטיול בנחל כרכשת. ביציאה לטיולים במדבר צריך להצטייד במים,כובע,נעלים נוחות,מפה ולבדוק את תנאי מזג האויר (במקרה של התרעות על  שיטפונות,עומס חום אין לצאת לטיולים בנחלים ובשטח המדבר).

 צוקים מקום מרכזי ונוח ליציאה לטיולים בשבילי המדבר.

DSC04206
DSC04450
16427572_1902523573316400_9076129781177875873_n
חאן טל פארן
Untitled
קניון נחל ברק 

נחל ברק מסלול אתגרי האורך כ-3.5 שעות בו טיפוס בעזרת סולמות ויתדות בתוך ערוץ צר ומוצל, ובסוף תצפית מרמת ברק. כיצד מגיעים: נוסעים דרומה מצוקים כ8 ק"מ  פונים ימינה בשלט "לנחל ברק" ונוסעים כ-5-6 ק"מ על דרך עפר, וחונים את הרכב במפרץ חנייה. תיאור המסלול: משם הולכים ברגל על שביל ג'יפים המסומן בצבע כחול, עד התחלתו של הקניון הצר, בקניון מטפסים על מדרגות סלע בעזרת סולמות ויתדות, עד שיוצאים מהנחל והולכים מעל לגדה על שביל המסומן בכחול. עד מפגש עם שביל המסומן בירוק, איתו יורדים חזרה לערוץ וחוזרים בשביל ג'יפים חזרה לרכבים. במסלול קניון מרשים ביותר וטיפוס חוויתי במעלה הנחל. לא מומלץ לבעלי פחד גבהים.אחרי ארועי שטפון וגשם הגבים מתמלאים במים.(הגבים עמוקים) 

לפני היציאה לנחל יש להתעדכן בתחזית מזג האויר.יש להצטייד במים,בנעלי הליכה וכובע.

נחל עשוש

מחאן תמרים יוצאים ימינה להליכה קצרה על כביש הגישה לחאן ופונים שמאלה, מערבה. הנחל הרחב מגיע ממערב למזרח וחוצה את כביש 90. בארועי שיטפון חלק כביש זה נסגר למעבר. ניתן ללכת ברגל בגדה האחת ולחזור בגדה השניה. בחורף ניתן למצוא בנחל צמחיה מדברית כמו: פרעושית גלונית,כוכב,צלף ועוד. ההליכה בנחל מתאימה למשפחות ולטיול בקר או לקפה של אחה"צ. יש להצטייד במים, נעלי הליכה וכובע.יש להתעדכן במזג האויר.(במקרה של התרעות שטפון אין להכנס לנחל).

 

נחל ורדית

נחל ורדית הוא נחל צר וקצר, המתפתל בין קירות סלע ענקיים שמתקרבים זה לזה, וצונח במפלים גבוהים אל מכתשי סלע עמוקים, שעשויים להתמלא בעונת החורף במי השיטפונות. העלייה והירידה במפלי הקניון, שמתבצעת באמצעות סולמות וחבלים, היא חוויה מהנה ומאתגרת לכל המשפחה.

 נקודת מוצא וסיום: חניון עפר בקצה ערוץ נחל ורדית. הגישה אפשרית רק לבעלי רכבי שטח או מכוניות גבוהות וחזקות במיוחד.    סוג המסלול: הלוך-חזור.    אופי המסלול: המסלול עובר בשביל צר ומוצל, חציו הראשון בעלייה מאתגרת באמצעות סולמות ויתדות במפלי ערוץ הנחל, וחציו השני בירידה באותה הדרך.    דרגת קושי: בינונית, מתאים למשפחות אוהבות אתגרים.    אורך המסלול:כ-2 קילומטר.   משך הטיול: 2-1.5 שעות.    אפשרות לקיצור המסלול: לא קיימת.    מפת סימון שבילים: מספר 17 - הערבה התיכונה ומזרח הר הנגב.       עונה מומלצת: מתאים לכל עונות השנה. לא בימות גשם בהם יש חשש לשיטפונות.   במידה שהנחל מלא במים יש, וחובה להיכנס למים ולדעת לשחות. יש להתעדכן בתחזית מזג האויר לפני היציאה.יש להצטייד במים, נעלי הליכה וכובע.

 

קניון עדה

קניון עדה מסלול כ-3 שעות.  נסיעה מצוקים דרומה פונים אחרי כושי ימינה ובצומת ציחור ימינה לכביש 40, נכנסים במפגש עם נחל פארן שמאלה לקניון עדה . קניון עדה הוא נחל צר, קצר ומיוחד, שנשפך אל נחל פארן. לפני מאות אלפי שנים היה הנחל רק סדק צר בסלע. מי שיטפונות שחדרו אל הסדק במשך השנים, הרחיבו אותו בהדרגה, עד שבין קירות הקניון נוצר חריץ צר ומפותל, שאפשר לעבור בתוכו. מסלול הטיול מוביל במעלה הנקיק הצר של קניון עדה. הליכה  בתוך הסדק הצר, טפוס בסולמות מתכת. בהמשך עליה  על קו הרכס שמעל קניון עדה, הליכה  לאורכו בשביל צר ומפותל, ותצפית  על נחל פארן הרחב ועל מרחבי המדבר שסביבו.

נחל כרכשת
נסיעה של כ12 ק"מ צפונית לצוקים. פונים ימינה לספיר לדרך עפר בחלקו המערבי של הישוב ספיר.המסלול הינו מעגלי. המסלול עובר בשבילים צרים ורחבים לסרוגין. 
מסלול טיול זה מוביל אותנו בין תופעות גיאולוגיות מעניינות ויפות, עמק הר הגעש (הקלדרה) שבנחל כרכשת, ואתר הסדקים המרשים שבנחל אשבורן. שביל ההליכה מוסיף תצפיות מרשימות על הסביבה והליכה בערוץ נחל רחב, בין עצי שיטה, שמעניקים מראה ותחושה של סוואנה אפריקאית. 
כיפת עשת

טיול למשפחות מטיבות לכת הכולל טיפוס רב לתצפיות עוצרות נשימה על הערבה ועל הרי אדום. כ-5-4 שעות.כיצד מגיעים: נוסעים דרומה מצוקים כ15 ק"מ  עד למושב פארן, פונים ימינה לכיוון מושב פארן, ולפני הכניסה למושב פונים שמאלה בדרך עפר המסומנת בצבע ירוק, נוסעים על הדרך עד שמגיעים לפיצול שבילים ומחנים את הרכב. תיאור המסלול: הולכים על השביל המסומן בצבע ירוק עד למפגש עם שביל המסומן בשחור. מהמפגש עולים לכיפה עם השביל השחור ומגיעים לתצפית יפהפייה על מישורי הפארן, הערבה והרי אדום. משם יורדים עם שביל המסומן בירוק שעליו הולכים עד לרכבים.

 לפני יציאה למסלול יש להצטייד במספיק מים (לפחות 3 ליטר לאדם), כובע ונעליים נוחות. בנוסף יש להתעדכן במזג האוויר, אין לצאת למסלול בעומס חום.